2020 Emmy winners

Outstanding Comedy Series

  • “Curb Your Enthusiasm”
  • “Dead to Me”
  • “Insecure”
  • “Schitt’s Creek” — Winner
  • “The Good Place”
  • “The Kominsky Method”
  • “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • “What We Do in the Shadows”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Don Cheadle — “Black Monday”
  • Anthony Anderson — “Black-ish”
  • Ramy Youssef — “Ramy”
  • Eugene Levy — “Schitt’s Creek” — Winner
  • Ted Danson — “The Good Place”
  • Michael Douglas — “The Kominsky Method”

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Tracee Ellis Ross — “Black-ish”
  • Christina Applegate — “Dead to Me”
  • Linda Cardellini — “Dead to Me”
  • Issa Rae — “Insecure”
  • Catherine O’Hara — “Schitt’s Creek” — Winner
  • Rachel Brosnahan — “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher — “Brooklyn Nine-Nine”
  • Mahershala Ali — “Ramy”
  • Kenan Thompson — “Saturday Night Live”
  • Daniel Levy — “Schitt’s Creek” — Winner
  • William Jackson Harper — “The Good Place”
  • Alan Arkin — “The Kominsky Method”
  • Sterling K. Brown — “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Tony Shaloub — “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Betty Gilpin — “Glow”
  • Yvonne Orji — “Insecure”
  • Cecily Strong — “Saturday Night Live”
  • Kate McKinnon — “Saturday Night Live”
  • Annie Murphy — “Schitt’s Creek” — Winner
  • D’Arcy Carden — “The Good Place”
  • Alex Borstein — “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Marin Hinkle — “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Fred Willard — “Modern Family”
  • Dev Patel — “Modern Love”
  • Adam Driver — “Saturday Night Live”
  • Eddie Murphy — “Saturday Night Live” — Winner
  • Brad Pitt — “Saturday Night Live”
  • Luke Kirby — “The Marvelous Mrs. Maisel”

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Angela Bassett — “A Black Lady Sketch Show”
  • Maya Rudolph — “Saturday Night Live” — Winner
  • Phoebe Waller-Bridge — “Saturday Night Live”
  • Maya Rudolph — “The Good Place”
  • Wanada Sykes — “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Bette Midler — “The Politician”

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • Gail Mancuso — “Modern Family”
  • Ramy Youssef — “Ramy”
  • Andrew Cividino, Daniel Levy — “Schitt’s Creek” — Winner
  • Matt Shakman — “The Great”
  • Amy Sherman-Palladino — “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Daniel Palladino — “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • James Burrows — “Will and Grace”

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • Daniel Levy — “Schitt’s Creek” — Winner
  • David West Read — “Schitt’s Creek”
  • Michael Schur — “The Good Place”
  • Tony McNamara — “The Great”
  • Sam Johnson, Chris Marcil — “What We Do in the Shadows”
  • Paul Simms — “What We Do in the Shadows”
  • Stefani Robinson — “What We Do in the Shadows”

Outstanding Drama Series

  • “Better Call Saul”
  • “Killing Eve”
  • “Ozark”
  • “Stranger Things”
  • “Succession” — Winner
  • “The Crown”
  • “The Handmaid’s Tale”
  • “The Mandalorian”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman — “Ozark”
  • Billy Porter — “Pose”
  • Brian Cox — “Succession”
  • Jeremy Strong — “Succession” — Winner
  • Steve Carrell — “The Morning Show”
  • Sterling K. Brown — “The Is Us”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Zendaya — “Euphoria” — Winner
  • Jodie Comer — “Killing Eve”
  • Sandra Oh — “Killing Eve”
  • Laura Linney — “Ozark”
  • Olivia Coleman — “The Crown”
  • Jennifer Aniston — “The Morning Show”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Giancarlo Esposito — “Better Call Saul”
  • Kieran Culkin — “Succession”
  • Matthew Macfadyen — “Succession”
  • Nicholas Braun — “Succession”
  • Bradley Whitford — “The Handmaid’s Tale”
  • Mark Duplass — “The Morning Show”
  • Billy Crudup — “The Morning Show” — Winner
  • Jeffrey Wright — “Westworld”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Meryl Streep — “Big Little Lies”
  • Laura Dern — “Big Little Lies”
  • Fiona Shaw — “Killing Eve”
  • Julia Garner — “Ozark” — Winner
  • Sarah Snook — “Succession”
  • Helena Bonham Carter — “The Crown”
  • Samira Wiley — “The Handmaid’s Tale”
  • Thandie Newton — “Westworld”

Outstanding Directing for a Drama Series

  • Lesli Linka Glatter — “Homeland”
  • Alik Sakharov — “Ozark”
  • Ben Semanoff — “Ozark”
  • Andrij Parekh — “Succession” — Winner
  • Mark Mylod — “Succession”
  • Jessica Hobbs — “The Crown”
  • Benjamin Caron — “The Crown”
  • Mimi Leder — “The Morning Show”

Outstanding Writing for a Drama Series

  • Jesse Armstrong — “Succession” — Winner
  • Peter Morgan — “The Crown”
  • Miki Johnson — “Ozark”
  • John Shiban — “Ozark”
  • Chris Mundy — “Ozark”
  • Gordon Smith — “Better Call Saul”
  • Thomas Schnauz — “Better Call Saul”

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

  • Lynn Shelton — “Little Fires Everywhere”
  • Lenny Abrahamson — “Normal People” 
  • Maria Schrader — “Unorthodox” — Winner
  • Steph Green — “Watchmen”
  • Stephen Williams — “Watchmen”
  • Nicole Kassell — “Watchmen”

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • Hugh Jackman — “Bad Education”
  • Jeremy Pope — “Hollywood”
  • Mark Ruffalo — “I Know This Much is True” — Winner
  • Paul Mescal — “Normal People”
  • Jeremy Irons — “Watchmen”

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Kerry Washington — “Little Fires Everywhere”
  • Cate Blanchette — “Mrs. America”
  • Octavia Spencer — “Self Made: Inspired by the Life of Madame C.J. Walker”
  • Shira Haas — “Unorthodox”
  • Regina King — “Watchmen” — Winner

Outstanding Limited Series

  • “Little Fires Everywhere”
  • “Mrs. America”
  • “Unbelievable”
  • “Unorthodox”
  • “Watchmen” — Winner

Outstanding Variety Talk Series

  • Full Frontal with Sam Bee
  • Jimmy Kimmel Live!
  • Last Week Tonight with John Oliver — Winner
  • The Daily Show with Trevor Noah
  • The Late Show with Stephen Colbert

Outstanding Writing for a Limited Series or Movie

  • Damon Lindelof, Cord Jefferson — “Watchmen” — Winner
  • Anna Winger — “Unorthodox”
  • Susan Grant, Michael Chabon, Ayelet Waldman — “Unorthodox”
  • Sally Rooney, Alice Berch — “Normal People”
  • Tanya Barfield — “Mrs. America”

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Yahya Abdul-Mateen II — “Watchmen” — Winner
  • Louis Gossett Jr. — “Watchmen”
  • Jovan Adepo — “Watchmen”
  • Tituss Burgess — “Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend”
  • Jim Parsons — “Hollywood”
  • Dylan McDermott — “Hollywood”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Holland Taylor — “Hollywood”
  • Margo Martindale — “Mrs. America”
  • Tracey Ullman — “Mrs. America”
  • Uzo Aduba — “Mrs. America” — Winner
  • Toni Collette — “Unbelievable”
  • Jean Smart — “Watchmen”

Outstanding Competition Program

  • “RuPaul’s Drag Race” — Winner
  • “Nailed It!”
  • “The Masked Singer”
  • “The Voice”
  • “Top Chef”

(Source cbsnews)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.